Jak podle parametrů vybrat ten nejlepší fotoaparát

Koupě nového fotoaparátu je radostná událost. Jak vybrat fotoaparát, kompakt nebo zrcadlovku? Popíšeme si několik způsobů, které vám pomůžou se správně rozhodnout.

Obsah:

  1. Prostě chci zrcadlovku, více neřeším
  2. Nemůžu se rozhodnout pro značku
  3. Vím značku, ale nevím model
  4. Výběr fotoaparátu podle určení

Prostě chci zrcadlovku a více neřeším

Nejčastější odpověď účastníku našich kurzů fotografování. Vychází z všeobecného podvědomí, že zrcadlovky zatím prostě fotí nejlépe. Dnes také existuje na trhu mnoho modelů různých značek od cenově dostupných s čipem APS-C až po profesionální full-frame zrcadlovky. Mezi významné výhody zrcadlovky patří také možnost výměny objektivů. Co jím kazí pověst je větší hmotnost a objemnost. Do kabelky se prostě nevejdou.

Jak vybrat fotoaparát když se nemůžu rozhodnout pro značku

Volba značky to je obtíž. Hodnocení kvality fotky by mělo být asi nejdůležitější. Může vám pomoci srovnání fotografii přímo v prodejně. Mám osobně dobrou zkušenost, že vám prodavač fotoaparáty v prodejně zapůjčí. Můžete pak třeba i s jeho pomocí srovnávat kvalitu fotografií. Dobrý způsob je taky konzultace s přáteli ve vašem okolí nebo na diskuze na internetu. Má to ale jedno úskalí. Zpočátku budete mít pocit, že čím déle bádáte, tím v tom máte méně jasno. Dejte tomu čas, vystříbří se to. Můžete si třeba koupit stejnou značku, kterou má někdo ve vašem okolí pomůže vám s učením se ovládání fotoaparátu. Jeden účastník kurzu prohlásil “všechny značky začínající na písmena v abecedě mezi C a N jsou dobrou volbou”.

Vím značku fotoaparátu, ale nevím model

I mezi renomovanými značkami existují rozdíly mezi modely v kategoriích.  Jednu kategorii vyhrává model od výrobce C a druhou třeba zase od výrobce N. Opravdu nejlépe zajít do kamenného obchodu  a vše si osahat. Třeba to bude láska na první pohled. Ono vlastně nejde udělat chybu, protože za pár let si určitě koupíte další. Vývoj fotoaparátu jde dopředu tak proč ne.

Výběr fotoaparátu podle určení

Asi nejvíce pragmatický postup. Pro reportáže a se více hodí kompakty nebo bezrcadlovky. Jsou také menší a skladnější. Fotky mají taky kvalitní. Omezující může být nemožnost změny objektivu. Na druhou stranu dnešní mobily kvalitou fotografií dohnaly běžné kompakty  a výkonné kompakty jsou již zase dražší než APS-C nemotorné zrcadlovky.

Závěr:

Pro dotaz jak vybrat fotoaparát neexistuje univerzální rada. Důležité je také, abyste jej měli rádi. Vždyť koupě je také zážitek. Takže zkoušejte recenze a srovnání fotoaparátů na internetu. Stačí zadat například nikon d3400 vs eos 70d a naběhne vám nespočet stránek, mezi mé oblíbené patří http://snapsort.com/compare/. Návštěva kamenného obchodu a popovídání si  s prodavačem je také velmi přínosné.