PRŮVODCE VÝBĚREM OBJEKTIVU

Dovolte mi poblahopřát vám k obrovskému kroku, který jste učinili přechodem na fotoaparát s výměnným objektivem. Pokud čtete tento článek, tak už možná přemýšlíte o tom, jaký objektiv si ke své zrcadlovce koupíte. Protože jejího obrovského potenciálu pořizovat nádherné fotografie nevyužijete, pokud se neponoříte hlouběji do tajemného světa objektivů. Z tohoto důvodu jsem pro vás dali dohromady tohoto průvodce, jak vybrat objektiv. S jeho pomocí snadněji vyberete objektiv a využijete tak na maximum možnosti vaší zrcadlovky. Je velmi pravděpodobné, že investice do nového objektivu vám umožní fotit snímky s větší kvalitou obrazu více, než kdybyste si koupili modernější tělo fotoaparátu, o otevření nových tvůrčích příležitostí nemluvě. Určitě jste už také slyšeli, že těla fotoaparátu stárnou, ale objektivy si stále drží svoji cenu.

Jak vybrat perfektní objektiv pro dech beroucí fotografie z vaší zrcadlovky

Obsah:

 1. Než uděláte první krok
 2. Co je dobré vědět o objektivech
 3. Jak dobře lze fotit se setovými objektivy
 4. Rozdělení objektivů podle jejich ohniskové vzdálenosti
 5. Jak vybrat objektiv v číslech
 6. Jak vybrat objektiv, co mí napoví světlost objektivu F
 7. Jaké další funkce by měl objektiv mít
 8. Nejlepší objektivy podle značek
 9. Často kladené otázky

Než uděláte první krok

Před koupí nového fotoaparátu byste měli zvážit také nabídku jeho příslušenství a objektivů. Každý výrobce fotoaparátu používá jiný typ mechanického uchycení objektivu, takže je poté nelze mezi sebou zaměnit. Existují také výrobci objektivů, kteří vyrábějí objektivy stejných optických vlastností pro více značek fotoaparátu. Pokud vím, tak pouze Panasonic a Olympus mají uchycení Micro Four Thirds. V některých případech lze použít adaptér, ale to je vždy na úkor kvality nebo ztráty některé z vlastností objektivu. Nikon a Canon už po celá desetiletí používají uchycení F a EF. Na moderních fotoaparátech nebudete moci s některými staršími objektivy používat například automatické zaostřování nebo stabilizaci obrazu. Při koupi nového objektivu si vždy ověřte, že objektiv je kompatibilní se značkou a modelem vašeho fotoaparátu. Některé speciální objektivy nemusí mít například autofokus.

Co je dobré vědět o objektivech

Zrcadlovky – zejména základní modely – se často prodávají v sadě se setovým objektivem který má základní rozsah 18–55 mm nebo 14–42 mm. Je to různé v závislosti na značce a formátu čipu daného fotoaparátu. Často se setkávám s mylným názorem, že fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy nabízejí přirozeně lepší zvětšení než kompaktní fotoaparáty. Ve skutečnosti je ale opak pravdou. Zrcadlovka s objektivem 18–55 mm má pouze trojnásobný zoom (55/18 = 3,05), což není skoro nic například ve srovnání s kompaktním fotoaparátem Canon PowerShot s 40násobným zoomem nebo fotoaparátem Nikon P1000 se zoomem 125×. Fotoaparáty s vyměnitelnými objektivy jsou obvykle vybavené většími čipy. Jejich velikost vám umožní vyfotit vysoce kvalitní snímky ve srovnání s kompaktními modely fotoaparátů. Velké čipy však vyžadují větší čočky v objektivu. To je důvod, proč kompakty mohou mít značně veliký rozsah přiblížení, zatímco zrcadlovky vyžadují pro pokrytí stejného rozsahu úhlu zorného pole více objektivů.

U kompaktů výrobci obvykle propagují zoom objektivu (12×, 36× …), zatímco u zrcadlovek výrobce obvykle uvádí rozsah ohniskové vzdálenosti (18–55 mm, 24–120 mm). Pokud má objektiv jedno ohniskové číslo, např. 50 mm, jedná se o pevný objektiv, tedy nemá zoom. Tuto nevýhodu pevných objektivů vyvažuje jejich větší optická kvalita. Konstrukce pevných objektivů totiž nevyžaduje tolik čoček v těle objektivu.

Údaj přiblížení si také občas pleteme s údajem o tom, z jaké vzdálenosti můžeme fotit. Číslo přiblížení 3× vám sděluje pouze rozsah od nejširšího zorného úhlu k nejvzdálenějšímu zornému úhlu objektivu. Zvětšení je tedy dobrým ukazatelem flexibility, ale nelze podle něj určit šířku úhlu záběru. K tomu potřebujete znát ohniskovou vzdálenost objektivu, která se obvykle udává číslem „mm“, například 50 mm.

Jak dobře lze fotit se setovými objektivy

Setové objektivy jsou cenově výhodné, takže pokud váháte, jestli se rozhodnout pro tuto sestavu, nemusíte mít obavy. Setové objektivy jsou opticky kvalitní a fotografie budou ostré a dostatečně vykreslené. Jejich hlavní slabinou je nízká světlost f, tedy možnost nastavit jen malou clonu, začínají obvykle na hodnotě f/3.6. Tato vlastnost vás bude limitovat v tom, jak malou hloubku ostrosti můžete nastavit. Nicméně pokud nechcete fotit super portréty nebo si hrát s hloubkou ostrosti, budou vám stačit. Problémy nastanou, jakmile se budete chtít nějakým způsobem specializovat. Dobrá volba pro začátek je objektiv s ohniskem 50 mm a f/1.8. I přestože je pevný, je velmi univerzální a díky možnosti nastavit malou clonu vyfotíte mnoho fotografií, u kterých zpočátku ani nebudete věřit, že jsou vaše.

Více informaci k objektivu 50mm zde: Nikon Canon

Objektiv 50mm

Rozdělení objektivů podle jejich ohniskové vzdálenosti

Zorné pole pohledu objektivu je dáno jeho ohniskovou vzdáleností, podle níž objektivy zařazujeme do jednotlivých kategorií.

Pro fotoaparáty s full frame čipy

 • Objektiv rybí oko – tyto objektivy mají obvykle ohniskovou vzdálenost kratší než 14 mm (ale i zde se objevují výjimky).
 • Širokoúhlé objektivy mají obvykle ohniskovou vzdálenost v rozsahu 14 až 35 mm.
 • Standardní objektiv má ohniskovou vzdálenost blízkou 50 mm. Zobrazení obrazu objektivy s ohniskovou vzdáleností 50 mm se nejvíce blíží zobrazení obrazu lidským okem, takže fotografie jsou nejrealističtější.
 • Teleobjektivy pokrývají rozsah ohniska 70–200 mm. Mimo focení v interiéru jsou celkem univerzální.
 • Super teleobjektivy jsou objektivy s ohniskovou vzdáleností 300 mm nebo více. S jejich pomocí můžete také fotit astrofoto.
 • Makro objektivy se nabízejí v různých ohniskových vzdálenostech. Umožní vám přiblížit si fotografovaný předmět a zachytit tak i jeho extrémní detail.

Jak vybrat objektiv

Objektivy s menší ohniskovou vzdáleností tedy zachycují širší pole fotografované scény, objektivy s větší ohniskovou vzdáleností vám zase focený předmět přiblíží. Širokoúhlé objektivy tak najdou uplatnění při fotografování krajiny nebo blízkých objektů. Teleobjektivy se hodí na focení divoké zvěře, sportu, dokonce i oslav nebo svatebních obřadů. Portrétní objektivy jsou obvykle objektivy s ohniskovou vzdáleností v rozsahu od 50 mm do 105 mm. Portréty fotografované zblízka širokoúhlým objektivem mohou být zkreslené. To může být důvod, proč při focení selfie váš nos vždy vypadá větší, než je ve skutečnosti.

Ohnisková vzdálenost také určuje, jak snadno půjde rozostřit pozadí fotografie. Teleobjektiv umí oproti širokoúhlému objektivu více rozmazat pozadí fotografie, a to i při stejném clonovém čísle.

U makro objektivu je důležité jeho zvětšení nebo také jeho reprodukční poměr, který je nezávislý na ohniskové vzdálenosti objektivu. Typický makro objektiv má reprodukční poměr 1 : 1. V praxi to znamená, že pokud například fotografujete prstýnek, tak prstýnek zobrazený objektivem na snímači bude mít stejnou velikost jako samotný prstýnek. Podle reprodukčního poměru si tedy můžete snadno představit, kolik detailů bude na vaší fotografii vykresleno.

Jak vybrat objektiv v číslech

K tomuto výběru budeme potřebovat kalkulačku. Ohnisková vzdálenost objektivu může být třeba 14–42 mm, 18–55 mm, 24–70 mm a tak dále. Přesto tato čísla nemůžeme přímo porovnávat. Příčinou je skutečný zorný úhel, jímž zaznamenáte objektivem scénu na fotografii. Skutečný zorný úhel je také ovlivněn velikostí snímače fotoaparátu, která se uvádí v mm. Nejběžnější velikosti (nebo formáty) jsou full frame, APS-C a Micro Four Thirds.

Velikost obrazu zjistíte přepočtem, k němuž slouží crop koeficient. Ten určuje poměr velikostí jednotlivých formátů (koeficient ořezu).

Většina snímačů APS-C má crop koeficient 1,5×, což znamená, že pokud vynásobíte ohniskovou vzdálenost objektivu číslem 1,5, dostanete ekvivalentní ohniskovou vzdálenost full frame formátu. Malý rozdíl je u Canonu, který má u fotoaparátu APS-C crop koeficient 1,6. Například objektiv 18 až 55 mm bude mít na zrcadlovce Nikon D5600 po přepočtu crop faktorem 1,5 ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 27–82,5 mm.

Proč je to tak důležité? V dobách 35mm filmu používala většina fotoaparátů záznamové médium o stejné velikosti. Uživatel tedy při pohledu na ohniskovou vzdálenost objektivu okamžitě věděl, jaký úhel pohledu by objektiv zachytil. Takže 24mm objektiv byl vždy širokoúhlý, 50mm byl vždy „normální“ a 24–70mm zoom vždy pokrýval vše od širokoúhlého až po krátký teleobjektiv.

Ohnisková vzdálenost objektivu se dnes stále uvádí ve vztahu k full frame formátu, a to i přestože se vyrábějí fotoaparáty s různou velikostí čipu. Účelem je zabránit zmatku ve značení objektivů.

Při nákupu objektivu musíte mít vždy na paměti, jak velikost snímače ovlivňuje úhel pohledu výsledných snímků. Použití objektivu s ohniskem 50 mm f/1.8 na fotoaparátu APS-C neposkytne „normální“ úhel pohledu jako u full frame fotoaparátu. Místo toho se tento objektiv díky crop faktoru stane středním teleobjektivem kolem 80 mm.

Jak vybrat objektiv, co mí napoví světlost objektivu F

Tento parametr je velmi důležitý. Jeho velikost vám říká, jaké maximální množství světla bude objektiv schopen propustit na čip fotoaparátu. Čím nižší je hodnota f, tím více je světla. Více světla vám zajistí možnost nastavit kratší čas závěrky nebo nižší ISA. Tímto nastavením získáte větší jistotu, že fotografie nebudete mít rozmazané anebo zašumělé vlivem vysokého ISA. Pro portrétní objektivy doporučujeme minimální hodnotu f/1.8 a u teleobjektivů minimální hodnotu f/4.

 • Hloubka ostrosti pole

  Jak nastavit clonu

  Zjistěte, jak můžete správným nastavením clony fotit fotografie s dech beroucí hloubkou ostrosti

  ČÍST

Jaké další funkce by měl objektiv mít

Objektiv by měl určitě mít možnost automatického zaostřování a stabilizace obrazu. Některé portrétní objektivy stabilizaci nemají, protože se předpokládá, že portrét fotíte ze stativu a fotografovaný se nehýbe. Tím pádem nehrozí rozmazání obrazu vinou toho, že by se fotografovaný objekt hýbal nebo by se vám chvěly ruce. U zoomovacích objektivů je výhodou, pokud se objektiv při zoomování neotáčí, což vám umožní pohodově používat na objektivu různé filtry a sluneční clony.

Ovládací prvky objektivu

Nejlepší objektivy podle značek

Nejlepší objektivy NIKON

FOTOGRAFICKÁ SCÉNADOPORUČENÉ PARAMETRY OBJEKTIVU
Interiér24 f2,814-24 f2.824-70 f2.850 f1.8
Krajina/Příroda24 f2,814-24 f2.824-70 f2.870-200 f2.8
Portréty50 f1.885 f1.8135 f224-70 f2.870-200 f2.8
Svatba/Oslava50 f1.8105 f2.8 micro24-70 f2.870-200 f2.8
Sport14-24 f2.824-70 f2.870-200 f2.8300 f2.8300 f4
Macro105 f2.8 micro200 f4 micro

Nejlepší objektivy Canon

Fotografická scénaDoporučené Parametry Objektivu
Interiér24 f2,816-35 f2.850 f1.424-70 f2.8
Krajina/Příroda24 f2,816-35 f2.824-70 f2.870-200 f2.8
Portréty50 f1.485 f1.8135 f224-70 f2.870-200 f2.8
Svatba/Oslavy50 f1.4100 f2.8 micro24-70 f2.870-200 f2.8
Sport14-35 f2.824-70 f2.870-200 f2.8300 f2.8300 f4
Macro100 f2.8 macro180 f3.5 macro

Jdou všechny objektivy použít na APS-C a full frame čipy? Bohužel nejdou, zvláště pak některé objektivy s kratší ohniskovou vzdáleností lze použít pouze na APS-C, a ne na full frame.
Dá se vypočítat zoom objektivu? Ano dá. Vydělením maximální a minimální ohniskové vzdálenosti objektivu získáte číslo, které vyjadřuje zoom vašeho objektivu.