Jak fotit krajinu. Čtěte 7× tipy na focení krajiny

Jak nastavit fotoaparát pro focení krajiny

Vhodné objektivy pro focení krajiny

  • 35 – 50 mm vhodný pro širokoúhlé záběry krajiny, tato ohnisková vzdálenost je nejčastější ohniskovou vzdálenosti používanou krajináři
  • 50 – 100 mm umožní připlížit některé nedostupné prvky v krajině
  • pomocí objektivu s ohniskem 100 mm a více vyfotíte detaily v krajině nebo také přírodu ptáky a rostliny

Nastavení clony pro focení krajiny

  • f / 1.8 – f / 3.5 malá hloubka ostrosti vhodné pro focení detailů
  • f / 3.5 – f / 5.6 střední hloubka ostrosti vhodná pro focení postav a objektů v krajině
  • f / 5.6 – f / 11 velká hloubka pole ostrosti vhodná pro focení celkových scén hlavně ve spojení se širokoúhlým objektivem

Využijte naplno sluneční světlo a stín

Atmosféru fotografie umocní slunce a světelné efekty jím vytvořené. Toho lze využít zvláště v lese při focení v protisvětle. Nastavením clony na hodnotu f / 11 a vyšší vám slunce na lamelách clony vykreslí sluneční paprsky rozbíhající se od středu slunce. Velké clonové číslo si někdy vynutí nastavit dlouhý čas expozice, proto raději použijte stativ.

Upoutejte pozornost diváka přirozeným rámování přírodou

Pozornost diváka zaměříte použitím rámování. K ohraničení lze využít přirozených prvku v krajně jako je například větev stromů, která vám svým tvarem vytvoří přirozený průhled na žebřík. Pozornost diváka se tak podvědomě upře na žebřík. Důležité je pohlídat, na co ostří automatika fotoaparátu.

Nabídněte divákovi jiný zajímavý úhel pohledu na vodící linie krajiny

Zajímavou fotku lze vyfotit prakticky kdekoliv i v parku na chodníku. Stačí pouze změnit úhel pohledu. Pouhým snížením fotoaparátu získáte jiný úhel pohledu a běžné linie v prostoru se vykreslí jinak poutavěji. Pocit velké vzdálenosti vytvoříte malou hloubkou ostrosti tím, že nastavíte malé clonové číslo f / 3.5.

Pro působivější fotografie použijte pravidlo třetin

Pravidlo třetin využijete při fotografování kostelů, stromů, seníku a jiných zemědělských staveb v krajině. Fotografie pořízené s aplikací tohoto pravidla jsou vždy působivější

člověk v přírodě

Pravidlo třetin lze také použít při fotografování zvířat ve volné přírodě. V případě portrétování zvířat je důležité umístění jejích hlavy s očima. Samozřejmě jej můžete od okolí oddělit použitím střední clony. Kmen stromu vytváří již zmiňované rámování obrazu.

Zjistěte jak na zajímavé fotografie s horizontem

fotografie horizontu

Horizont krajinu rozděluje na světlou a tmavou část. Poměr těchto částí udává celkový zážitek z pohledu na fotografii. Zajímavější fotografie vyfotíte umístěním horizontu do jedné třetiny. Podle situace zvolte horní nebo spodní třetinu.

Vytvořte dech beroucí pocit hloubky prostoru

fotografie krajiny hory

Umístěním objektu obecně známé velikosti umocníte divákovi pocit hloubky prostoru. Postava umístěna v popředí fotografie dá divákovi měřítko a umožní mu se tak rychle zorientovat v prostoru a doslova nasát váš zážitek.

Využijte odlesky krajiny ve vodní hladině

Jste poblíž vodní hladiny a nefouká vítr? Ideální příležitost zakomponovat do fotografie okolní krajinu zrcadlící se od vodní plochy. Pokud budete mít hodně štěstí tak se vám také může naskytnout příležitost vyfotit odlesk slunce nebo měsíce od vodní hladiny, nepropásněte ji!

Panoramata, nejobdivovanější druh fotografie krajiny

Panoramatické fotografie krajiny jsou úchvatné. Přepněte fotoaparát do režimu panorama, pevně ho uchopte. Stiskněte spoušť a vodorovným pohybem zaberte část krajiny, kterou chcete zachytit. Chcete vyfotit vysokou věž? Zkuste to také v panoramatickém režimu, nepohybujte však fotoaparátem horizontálně ale svisle od spodka nahoru.