Jaký objektiv

Jak fotit volba objektivu kurz fotografování Fotoškola

objektiv zobrazuje obraz vaší budoucí fotografie na senzor fotoaparátu. Objektiv volíme podle toho, co budeme fotit. Z pohledu šířky záběru dělíme objektivy na tyto základní typy.

Makro objektiv

je vhodný zejména pro fotografován detailu zblízka, jako jsou například květy rostlin nebo motýli křídla.
Své uplatnění najde také v produktové fotografii. Jeho vlastností je že umí zvětšovat, pokud tedy chcete váš nový objektiv použít i na makro fotografií ptejte se prodejce na zvětšení objektivu. Ne všechny objektivy s označením makro opravdu zvětšují. Nebudete li si jisti, tak vezměte svůj fotoaparát, objektiv si půjčte a uvidíte.

Širokoúhlý objektiv

>Je vhodný pro fotografování interiéru, obecně všeho z blízka a také města, budov a krajiny. Určitě s ním vytvoříte hezké reportážní fotografie. Za širokoúhlý objektiv lze považovat objektivy s ohniskem do 35mm.

Normální objektivem

Je to objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm. Jejich účelem je zaznamenat fotografii, která se co nejvíce podobá vnímání situace člověkem. Snímky pořízené takovým objektivem mají pro člověka nejpřirozenější perspektivu.

Portrétní objektiv

Slouží k fotografování portrétů a krajiny. Nejlepší se pro tyto fotografie uplatní objektivy s ohniskovou vzdálenosti 70 – 200 mm a vysokou světelností. Za dobrý lze považovat objektiv se světelností f/2,4 a ohniskovou vzdálenosti okolo 105 mm.

Teleobjektivy

Najdou uplatnění fotografování z větší vzdálenosti. Nejvíce je využijete při focení sportu a přírody. Za teleobjektiv můžeme považovat objektiv s ohniskovou vzdálenosti větší než 80mm.

Jak fotit proč je důležitá světelnost objektivu

Velká světelnost objektivu tedy malé číslo f znamená pro vás výhodu. Umožní vám rozmazat pozadí za foceným objektem fotit i za snížených světelných podmínek s nižší hodnotou citlivostí ISO, tedy s nižší zrnitostní výsledného snímku. A při fotografování pohybu bude moci zvolit kratší čas expozice, z čehož vyplývá, že vaše fotografie by měly být ostřejší. Při fotografování krajiny budete moci více využívat různých optických filtrů na objektivu. V případě fotografování krajiny ovšem můžete malou světlost objektivu kompenzovat stabilizováním fotoaparátu stativem za předpokladu, že budete fotit statické záběry, ve kterých se nic nebude pohybovat rychle.