PRŮVODCE FOTOGRAFOVÁNÍM NOČNÍ OBLOHY

Jak fotit hvězdy a měsíc na noční obloze

Fotografování noční oblohy, hvězd, planet a měsíce je obtížné. Fotíte světelně slabé objekty, potřebujete tedy citlivý čip fotoaparátu, dlouhý čas expozice a stativ. Tady mají zrcadlovky oproti mobilům výhodu. Zrcadlovky se také dají doplnit teleobjektivy, se kterými již vyfotíte třeba krátery na Měsíci nebo prstence Jupiteru. Pojďme si ale nejdříve ukázat jak jsou jednotlivé planety a veliké a jak daleko jsou od slunce.

Jak fotit hvězdnou oblohu mobilem

Máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky a hvězdnou oblohu na které něco mihotá. První fotka tma, pokud jste zkusili fotit měsíc tak naopak světlé něco. Co tedy s tím? Tady si můžete pomoci stažením aplikace například OpenCamera . Pomocí této aplikace můžete již fotoaparát ve vašem mobilu lépe ovládat. Ale co nastavit? Jako první zvyšte ISO. Nastavte 800 a vyfoťte hvězdnou oblohu. Hvězdiček by mělo být více a měly by být jasnější. Kompenzaci expozice naopak můžete naopak trochu ztmavit Měsíc. Ztmavením vystoupit více jeho detaily. Na mém mobilu (S8) se mi osvědčilo nezoomovat při focení, ale pokud je třeba tak udělat výřez až z fotky. Možná vás bude zajímat, že planety sluneční soustavy svíti stabilně na rozdíl od hvězd, které se všechny trochu mihotají. Toto mihotání je způsobeno jejích vzdálenosti a zemskou atmosférou. Pokud vás zajímá, co fotíte, můžete si stáhnout aplikace SkyMap z Google store nebo Night Sky z App Store. Je to mapa hvězdné oblohy, pomocí této mapy se budete na hvězdné obloze lépe orientovat. Objekty vhodné ke fotografování naleznete v Messierově katalogu hvězdných objektů

  • SkyMap aplikace

    SkyMap

    Užitečná aplikace pomocí která najdete nebo zjistíte název hvězdného objektu na který se díváte.

    Zobrazit detail

Jak fotit hvězdy zrcadlovkou se stativem

Pokud máte fotoaparát, na kterém se dá nastavit čas závěrky v desítkách vteřin, tak můžete pořídit fotografie, na kterých budou hvězdy popisovat mini kruhové výseče. Na svém fotoaparátu nastavte nejnižší ISO, jaké jde, a nejdelší nastavitelný čas závěrky. Clonu 10. Fotoaparát umístěte na stativ, objektiv fotoaparátu natočte na noční oblohu a nejlépe dálkovou spoušti otevřete závěrku fotoaparátu. Nyní musíte počkat, až se závěrka automaticky zavře, podle nastaveného času to může trvat i několik vteřin. Co máte na fotografii vidět? Jednotlivé hvězdy jako čárečky výseče kružnice. Pokud je vaše fotografie tmavá tak snižte clonové číslo. Pokud je fotografie naopak světlá tak clonové číslo zvyšte. Chce to trochu bádání. Pokud na fotografii máte světelnou čárečku, vypadající jako škrkanec přes hvězdy tak jste měli štěstí – vyfotili jste padající meteorit, rychle si něco přejte.

Jak fotit měsíc s teleobjektivem

Měsíc je po slunci nejasnějším vesmírným tělesem. Při focení měsíce použijte stativ a fotoaparát s dálkově ovládanou spouští. Expoziční čas je podle fáze Měsíce a citlivosti čipu mezi 1/15 a 1/250, ISO tak kolem 200.  Máte teleobjektiv s ohniskem 400mm. Výborně, můžete jej využít k focení měsíce nebo planet. Vysuňte jej na plno, clonové číslo nastavte na minimální velikost, čas expozice 1/10 a ISO 400. První fotka asi nevyjde. Pokud je tmavá tak zvyšte ISO nebo raději prodlužte čas expozice. Pokud je světlá tak postupujte naopak, chce to trpělivost.

Co je expoziční trojúhelník, jeho grafický popis a tabulky vyzkoušených hodnot nastavení clony, ISO a času podle světelných podmínek a pro obvyklé fotografické scény zjistěte v článku Jak se naučit fotit zrcadlovkou a jak správně nastavit fotoaparát