JAK FOTIT HVĚZDY A NOČNÍ OBLOHU, PRŮVODCE FOTOGRAFOVÁNÍM HVĚZD A SOUHVĚZDÍ

Jak fotit noční oblohu a hvězdy

Fotografování noční oblohy, hvězd, planet a měsíce je úžasné dobrodružství. Fotíme světelně slabé objekty, potřebujeme tedy citlivý čip fotoaparátu, dlouhý čas expozice a stativ. V těchto situacích mají zrcadlovky oproti mobilům velkou výhodu. Pro mobily však ale existuje mnoho užitečných aplikací pro fotografování noční oblohy. V článku si popíšeme jak fotit měsíc a hvězdy na noční obloze mobilem i zrcadlovkou.

Jak zjistit jméno planety, hvězdy nebo souhvězdí

Mapa hvězdné oblohy Měsíc Venuše

Pro mobily existují praktické aplikace hvězdné oblohy. S jejích pomocí snadno zjistíte jméno hvězdného objektu před vámi. Stačí jenom nasměřovat objektiv fotoaparátu mobilu směrem který chcete prozkoumat. Na obrazovce se vám zobrazí jména planet, hvězd a souhvězdí. Pro mobily s operačním systémem Android lze doporučit například aplikaci Sky map z Google store. Pro iPhone aplikaci Star walk 2.

Aplikace na focení hvězd mobilem, jakou aplikaci použít na noční focení mobilem

Máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky a hvězdnou oblohu na které něco mihotá. První fotka tma, pokud jste zkusili fotit měsíc tak naopak světlé něco. Co tedy s tím? Tady si můžete pomoci stažením aplikace například OpenCamera Majitelé iPhone můžou použít aplikaci ProCamera. Tyto aplikace jsou vhodné na focení noční oblohy. Pomocí těchto aplikací můžete fotoaparát ve vašem mobilu lépe ovládat. Ale co nastavit na noční focení?

jak fotit měsíc mobilem
Fotografie obrazovky aplikace OpenCamera s vyobrazením nastavením ISO na hodnotu 100. Korekci expozice nastavujeme pohybem posuvníku u symbolu ±

Jak fotit hvězdy zrcadlovkou

S fotoaparátem na kterém se dá nastavit čas závěrky v desítkách vteřin můžeme pořídit fotografie, na kterých budou hvězdy popisovat mini kruhové výseče. Nastavte nejnižší ISO, jaké jde, a nejdelší nastavitelný čas závěrky (Bulb). Clonu 10. Fotoaparát umístěte na stativ, objektiv fotoaparátu natočte na noční oblohu a nejlépe dálkovou spoušti otevřete závěrku fotoaparátu. Nyní musíte počkat, až se závěrka automaticky zavře, podle nastaveného času to může trvat i několik vteřin. Co máte na fotografii vidět? Jednotlivé hvězdy jako čárečky výseče kružnice. Pokud je vaše fotografie tmavá tak snižte clonové číslo. Pokud je fotografie naopak světlá tak clonové číslo zvyšte. Chce to trochu bádání. Pokud na fotografii uvidíte světelnou čárečku, vypadající jako škrkanec přes hvězdy. Rychle si něco přejte, vyfotili jste padající meteorit.

Jak fotit hvězdy
Fotografie noční oblohy pořízená s velmi dlouhým časem expozice, hvězdy vlivem rotace země vykreslily na fotografii kružnice

Možná vás bude zajímat, že planety sluneční soustavy svítí stabilně. Hvězdy se vždy při pozorování trochu mihotají. Toto mihotání je způsobeno jejích vzdálenosti a zemskou atmosférou. Pokud vás zajímá, co fotíte, můžete si stáhnout aplikace SkyMap z Google store nebo Night Sky z App Store. Je to mapa hvězdné oblohy, pomocí této mapy se budete na hvězdné obloze lépe orientovat. Objekty vhodné ke fotografování naleznete v Messierově katalogu hvězdných objektů.

Tipy na focení hvězd

Pokud jste měsíc ještě nikdy nefotografovali, tak to zkuste třeba v úplňku. Při fotografování se dozvíte více o měsíci. Fotografie které nafotíte budete moci využít společně s vašimi stávajícími fotografiemi k různým kolážím a fotomontážím. Později můžete zkusit fotit měsíc také v jeho různých fázích. Budete překvapení velkým rozdílem v detailech hlavně při přechodu světla a stínu na jeho povrchu. Objevíte také krátery a hory na jeho povrchu, které jste ještě nikdy předtím neviděli. Krátery a hory měsíce se během různých fází zobrazují odlišně, tím tak vytvářejí mnoho příležitosti vyfotit zajímavé fotografie.