9 příslušenství fotoaparátu, která musíte mít!

Přemýšlíte, jaké příslušenství si k fotoaparátu přikoupit? Při tak široké dnešní nabídce příslušenství je těžké odhadnout, co do začátku skutečně potřebujete a s čím začít. V tomto článku najdete 9 příslušenství fotoaparátu, která musíte mít, protože vám pomohou pořizovat kvalitnější fotografie a chránit vaše vybavení.

1. Rychlý pevný objektiv

Pokud jste si zakoupili fotoaparát se standardním objektivem, tak je velmi pravděpodobné, že si pro rozšíření kreativních fotografických příležitostí budete chtít po nějakém čase zakoupit více objektivů.

Ohromující řada objektivů na trhu vás může při výběru nového objektivu mást. Většina profesionálních fotografů vám však řekne, že vaším prvním samostatně koupeným objektivem by měl být pevný objektiv.

Pevný objektiv je objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. To, že nemá zoom, vám může zprvu připadat jako nevýhoda, nicméně kvalita obrazu vykreslená pevným objektivem je obvykle lepší než u objektivu se zoomem. Důvodem je skutečnost, že pevný objektiv se skládá z menšího počtu optických členů, což má za následek ostřejší obraz, menší hmotnost a méně obrazových vad.

Výrazem „rychlý“ se myslí možnost nastavení nízké hodnoty clonového čísla. Tato vlastnost vám umožní zachytit více světla za kratší dobu, z čehož vyplývá, že můžete použít kratší čas expozice. Tato výhoda vám umožní vyfotit dobře exponované fotografie, a to i při slabém osvětlení.

Minimální clonové číslo si můžete na objektivu snadno zkontrolovat. Prozkoumejte nápisy na tubusu objektivu. Minimální clonové číslo se na tubusu objektivu obvykle značí předponou „F /“ nebo také „1:“, např. „F / 2,8“ nebo „1: 2,8“. Čím nižší je clonové číslo, tím světelnější objektiv je. Objektiv s clonovým číslem F2,8 nebo nižším je považován za „rychlý“.

Dalším bonusem malých clonových čísel je v současné době možnost focení s velmi žádoucí a tím i atraktivní malou hloubkou ostrosti. S těmito objektivy vyfotíte fotografie s nádherně rozmazaným pozadím. Pomocí zmiňovaného rozmazání snadno zvýrazníte fotografovaný objekt na rušivém pozadí nebo popředí fotografie.

Pevné objektivy se prodávají v široké škále ohniskových vzdáleností – např. 24 mm, 50 mm, 80 mm atd.

Objektiv 24 mm je poměrně širokoúhlý, a proto je ideální pro krajinu a každou situaci, kdy chcete širokou scenérii. Širokoúhlé objektivy mají tendenci zakřivovat přímé linie. Výsledkem jsou pak nelichotivé portréty se zkreslenými rysy obličeje.

Objektiv 50 mm je skvělý univerzální objektiv, který zachycuje scénu bez viditelného zkreslení
a v takovém úhlu, jak ji vidí naše oči.

Pro portrétní fotografii raději sáhněte po pevném objektivu s ohniskem okolo 85 mm. Fotografové považují kresbu těchto objektivů za lichotivější pro lidské oko. Další výhoda je, že můžete s tímto objektivem stát o něco dále od fotografovaného objektu. Větší vzdálenost znamená menší stres pro fotografovaného než focení s objektivem nalepeným před tváří fotografovaného.

2. Stativ

Stativ je nezbytný v situacích, kdy při fotografování potřebujete zajistit, aby vám fotoaparát zůstal zcela nepohyblivý. To je například fotografování při slabém osvětlení, dlouhém času expozice, fotografování krajiny, autoportrétu, fotografování hvězd a noční oblohy a také makrofotografie. Níže uvedený stativ je dobrým příkladem vhodného stativu.

Při slabém osvětlení budete muset pro dobrou expozici nastavit delší čas expozice. Pokud se vám fotoaparát při focení z ruky v těchto situacích pohne, tak vyfotíte rozmazanou fotografii. Naopak fotoaparát umístěný na stativu bude zcela v klidu a vy vyfotíte spoustu hezkých fotografií.

Produktová, krajinářská a portrétní fotografie často vyžaduje focení mnoha snímků stejné scény s jiným nastavením fotoaparátu. V těchto situacích stativ funguje jako vaše „třetí ruka“, zatímco vy se budete moci věnovat třeba provádění úpravy atraktivního natočení vašeho produktu nebo fotografovaného objektu.

Stativ je také užitečný pro sekvenční focení a následné skládání fotografií pohybujícího se objektu scénou. K vytvoření níže uvedené fotografie jsem použil stativ proto, abych udržel fotoaparát ve přesně stejné poloze, zatímco jsem pořídil několik snímků v režimu série.

Stativy se dodávají v mnoha různých velikostech. Malé a střední stativy jsou obvykle dostatečně robustní a udrží menší a lehčí digitální zrcadlovky nebo bezzrcadlovky. Větší stativy jsou vhodnější jako opora větších fotoaparátů zrcadlovek s teleobjektivy.

 

Pokud potřebujete lehký stativ, tak si raději kupte stativ vyrobený z uhlíkových vláken. Při nákupu stativu můžete také zvážit několik jeho kompaktnějších alternativ. Vždy se ale ujistěte, že jste vybrali dostatečně velký model, který unese váš fotoaparát s objektivem.

3. Dálková spoušť

Jak se vyfotit společně se skupinou, aniž byste použili vestavěný časovač fotoaparátu? Jak vyfotografovat ptáka na krmítku, aniž byste jej svou přítomnosti vyplašili? Jak fotit s dlouhým časem expozice bez drcnutí do fotoaparátu?  To jsou situace, kdy vám dálková spoušť umožní fotit.
Některé fotoaparáty mají dokonce možnost spustit spoušť z aplikace na vašem smartphonu. V uživatelské příručce k fotoaparátu zjistěte, zda máte právě tuto funkci na vašem fotoaparátu k dispozici.
Vzdálené spouště se prodávají v různých provedeních, od těch nejjednodušších, se kterými vyfotíte fotografii pouhým stisknutím tlačítka, až po velmi složité a drahé modely, které obsahují pokročilé funkce časování. Při výběru se ujistěte, že jste si vybrali dálkovou spoušť kompatibilní s vaším fotoaparátem.

4. Polarizační filtr

Při fotografování můžete také použít různé filtry. Jedním z nejužitečnějších je polarizační filtr.

Pomocí polarizačního filtru můžete snížit, nebo dokonce eliminovat ostré odlesky a zvýšit tak sytost barev, případně ztmavit modrou oblohu. Některé z těchto věcí lze provést následně v postprodukci, vždy je ale lepší vyfotit fotografii bez nutnosti dalších časově náročných úprav. Některé přepálené odlesky stejně v postprodukci neodstraníte.

Níže byla vyfotografována lesklá velkolistá rostlina nejprve bez polarizačního filtru (vlevo) a poté s polarizačním filtrem (vpravo). Druhá fotografie si zachovala všechny detaily, které se původně ztratily v lesklých oblastech první fotografie.

Existují dva typy polarizačních filtrů – lineární a kruhové. Na fotografii mají stejný účinek. Kruhové polarizační filtry jsou navrženy tak, aby měřicímu systému fotoaparátu nebránily ve správné expozici.

Kupte si filtr s průměrem pasujícím na váš objektiv. Údaj o průměru vašeho objektivu najdete na těle vašeho objektivu nebo na  kroužku při pohledu zepředu.

Pokud máte několik objektivů s různými průměry, buď budete potřebovat více filtrů, nebo si můžete pořídit pouze filtry pro objektivy, které s největší pravděpodobností použijete pro krajiny nebo jiné focení v exteriérech. Levnější variantou je nákup redukčních kroužků pro redukci z většího průměru na menší průměr.

5. Náhradní baterie

Při nákupu fotoaparátu obvykle využijete celý rozpočet na tělo a objektivy.  Náhradní baterii si začínající fotografové obvykle nekupují. Náhradní baterie je však opravdu důležitý prvek vaší brašny s fotoaparátem. Je frustrující přestat fotit uprostřed nějaké neopakovatelné situace. Náhradní baterie vám umožní pokračovat ve fotografování, zatímco si třeba původní baterii můžete mezitím nabít, a to bez výpadku ve fotografování.

Z důvodu záručních podmínek je lepší si koupit originální náhradní baterii. Budete mít také jistotu, že bude fungovat podle vašeho očekávání. Dlužno dodat, že jsem si vyzkoušel také neoriginální baterii, která fungovala srovnatelně s originální, zatímco její cena byla poloviční.

Pokud se rozhodnete pro nákup baterií jiných výrobců, držte se známých a respektovaných značek, jako jsou například Hahnel nebo Wasabi.

6. Paměťové karty

Nové fotoaparáty se obvykle dodávají s paměťovou kartou. Většinou se jedná o paměťovou kartu
s malou kapacitou. Je tedy vysoce pravděpodobné, že budete potřebovat další paměťovou kartu. Náhradní paměťová karta se také hodí při focení, kdy pořizujete velké množství fotografií a je nemilé v průběhu focení zbrkle mazat starší fotografie.

Při výběru paměťové karty vezměte v úvahu tyto faktory:

Jaký formát karty?

Nejběžnější je karta SD (Secure Digital), ale můžete se také setkat s označením CFast a XQD. Některé starší fotoaparáty budou mít méně běžnou kartu CF nebo Compact Flash. Výrobci fotoaparátu však již tyto formáty přestávají používat.

V příručce k fotoaparátu zjistíte, jaký formát paměťové karty váš fotoaparát podporuje.

Jakou rychlost záznamu dat?

Dnešní fotoaparáty mají vysokou frekvenci sekvenčního snímání, velké senzory s velkým počtem pixelů a také umožňují natáčení videí. To vše jsou důvody, proč budete potřebovat paměťovou kartu schopnou zpracovávat fotografie/videa vysokou rychlostí.

Použití příliš pomalé paměťové karty může mít za následek velmi rychlé zaplnění vyrovnávací paměti fotoaparátu. Fotoaparát se zastaví a vy budete muset čekat, až se vyprázdní vyrovnávací paměť. Pak teprve budete moci pokračovat ve focení fotografií nebo v natáčení videa. Proto je nezbytně nutné mít paměťovou kartu schopnou ukládat data tak vysokou rychlostí, jakou váš fotoaparát vyžaduje.

V uživatelské příručce fotoaparátu najdete informaci o požadované rychlosti záznamu paměťové karty.

Jakou kapacitu paměťové karty?

Jak se senzory fotoaparátu zvětšují a zvyšuje se počet pixelů, zvyšuje se také potřeba mít větší paměťovou kartu. Je lákavé koupit největší paměťovou kartu, kterou si můžete dovolit. Ale co když tuto kartu ztratíte nebo se poškodí dříve, než si stihnete fotografie zálohovat? Z tohoto důvodu je lepší rozdělit si riziko ztráty fotografií na více karet. Takže místo nákupu jedné 64GB karty si raději kupte dvě 32GB karty. Bude vás to stát sice trochu více peněz, ale za klid v duši to rozhodně stojí. 

Váš fotoaparát vám na displeji zobrazí, kolik fotografií se vám na kartu vejde. Záleží na nastavení rozlišení a typu formátu ukládání souborů, zda se jedná o JPG nebo RAW. 

7. Závěsný popruh na krk, rameno nebo řemínek na zápěstí

Není to sice ta nejzajímavější položka, ale dost možná jedna z těch nejdůležitějších. Bez popruhu vám váš fotoaparát prostě jednou spadne a poškodí se. Vystavovat se riziku poškození drahého fotoaparátu určitě není moudré. To prostě za to riziko nestojí.

Většina nových fotoaparátů je dodávána včetně popruhu na krk, který je obvykle opatřený jménem a logem výrobce fotoaparátu. Obvykle se jedná o úzké řemínky, které nejsou při dlouhodobém nošení fotoaparátu příliš pohodlné.

Popruhy na krk fotoaparátu se vyrábějí v různých velikostech, designech a barvách – takže určitě najdete něco, co se vám líbí.

Systém Fotospeed je velmi oblíbený mezi fotografy po celém světě. Nabízí skvělou stabilizaci
a pohodlí při různých pohybových aktivitách; odpojení a připojení fotoaparátu je rychlé a snadné. Fotospeed je rychlý, bezpečný a praktický závěsný systém pro fotoaparáty. Pokud jste někdy zkoušeli udělat snímek prchajícího divokého zvířete, víte, jak důležité je mít fotoaparát v pohotovosti. Dokonce jej můžete pro rychlé a snadné pořizování záběrů přemístit z popruhu rovnou na stativ.

Popruh fotoaparátu DSLR značky Mimi Green ‚Shelly‘ je skvělým příkladem něčeho trochu jiného a je k dispozici v několika barvách.

U většiny základních popruhů vám váš fotoaparát visí vepředu. To může být s nasazeným delším objektivem nepříjemné. Také zavěšení těžkých fotoaparátů a objektivů na krku může být značně nepohodlné. Populární alternativou popruhu na krk jsou ramenní popruhy se spojovacím řemínkem procházejícím v podpaží. Fotoaparát tak nesete pohodlněji v pase nebo na boku. Důležité je, že váha fotoaparátu vám visí na rameni, a ne na krku. Ramenní popruh značky Movo na obrázku níže zobrazuje, jak se popruh nosí.

Dalším dobrým řešením je řemínek na zápěstí. Dobrým příkladem je řemínek na ruku fotoaparátu Altura níže.

9. Brašna na fotoaparát

Ochrana vaší drahé investice pomocí brašny na fotoaparát je opravdu důležitá. Nákup brašny neodkládejte na doby, kdy již budete mít fotoaparát podřený. Raději si kupte brašnu na fotoaparát už rovnou s fotoaparátem.

Před výběrem brašny na fotoaparát je důležité zvážit, kolik fotografického vybavení si budete v budoucnu pořizovat. Potřebujete s sebou také notebook nebo iPad? Pokud ano, existuje spousta větších tašek na fotoaparáty, které jim nabízejí polstrovanou ochranu – včetně pouzdra na batoh na notebook Kattee. Professional SLR DSLR na batoh na obrázku níže, které pojme 14″notebook a je dodáván v černé, modré nebo růžové barvě.

Zvažte, zda chcete upozornit na skutečnost, že přenášíte cenné vybavení. Můžete také použít méně nápadnou brašnu nebo si brašnu s fotoaparátem nosit v jiném, méně nápadném batohu. Taška na fotoaparát Jo Totes Gracie pro fotografky nevypadá vůbec jako taška na fotoaparát, ale přesto má polstrované přihrádky stejně jako fotografické brašny.

Příslušenství fotoaparátu: Shrnutí

Doufejme, že vám tento přehled některého z dostupných doplňků k fotoaparátu pomůže při výběru správného fotografického příslušenství. Stručně řečeno, rychlé pevné objektivy, stativ, dálkové spouště a polarizační filtr vám pomohou pořídit lepší fotografie. Brašna a popruh na fotoaparát vám  ochrání vaše cenné vybavení. Díky dalším bateriím a paměťovým kartám pak budete moci fotografovat bez přerušení a neuteče vám žádná příležitost. Díky tomuto příslušenství se budete moci zaměřit na to nejdůležitější – focení skvělých fotografií!